Sümela Manastırı’nda onuncu ayin yapıldı
88 yıl ortadan sonra birinci kere 15 Ağustos 2010’dan itibaren yılda bir kere bir günlüğüne Hristiyan Ortodokslar’ın Sümela Manastırı’nda ayin yapmasına müsaade verilmesinin akabinde kaya düşme riskine karşı 22 Eylül 2015 ziyarete kapatılan ve onarıma alınan Sümela Manastırı’nda, 2015 yılından sonra 4 yıl ayine orta verilmişti.
‘Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü’ olarak kutsal kabul edilen ayin gerçekleştirildi.
10. ayin düzenlendi
Ayin nedeniyle saat 08.00’den sonra Maçka’dan manastır yoluna araç geçişlerine müsaade verilmezken, Sümela’ya da ayine geleceklerin dışında ziyaretçi kabul edilmedi.
Fener Rum Patriği Bartholomeos, manastıra gelişinde birinci olarak ayine katılanları selamladı.
Trabzonsporlu futbolcular da katıldı
Ayine Yunanistan, Rusya ve Gürcistan’dan gelen 350’ye yakın kişi katılırken, Trabzonspor’un Yunan futbolcuları Bakasetas ve Kourbelis de ayine katılanlar ortasında yer aldı.
Patrik, daha sonra hazırlık için kendisine ayrılan kısma geçerek ayin için üzerini değiştirdi ve ilahiler eşliğinde ayinin yapılacağı avluya gelerek ayini yönetti.
Ayin yaklaşık 1,5 saat sürdü.